• Lata doświadczeń w biznesie
img

Nastaw na wino - co to jest?

​Produkcja wina może stać się pasją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Aby stać się biegłym w produkcji wina, będziesz musiał nauczyć się wielu przepisów i kupić podstawowy sprzęt. Wielu winiarzy rozpoczęło swoją przygodę ze starym balonem, który należał do ich dziadka. Będziesz potrzebował balonu, drożdży winiarskich i rurki fermentacyjnej. Ważne jest, aby najpierw zrozumieć podstawową teorię. Przygotowanie pierwszego zestawu do wina nie jest trudne, ale warto mieć pewną wiedzę ogólną.

Owoce i inne składniki do produkcji wina

Najczęściej do produkcji wina domowego wykorzystuje się owoce sezonowe. Winogrona, jabłka lub maliny. Wiśnie, porzeczki i śliwki. Agrest i truskawki. Owoce należy oczyścić, a następnie usunąć z nich liście, szypułki i w niektórych przypadkach pestki. Należy zdecydować, czy sok (moszcz) zostanie przetworzony od razu, czy też przeprowadzona zostanie wstępna fermentacja miąższu. Po wybraniu pierwszej opcji można wycisnąć sok. Można do tego użyć sokowirówki lub maszyny do tutti frutti. Maszynka do mięsa z przystawką do wyciskania soku, wyciskarka do owoców lub wyciskarka do winogron. Twarde owoce najlepiej pokroić przed przetworzeniem (jabłka, gruszki), a następnie zalać gorącą wodą. Owoce wyciskać dopiero po ostygnięciu.

Wielu winiarzy decyduje się na fermentację miazgi. Owoce można rozgniatać ręcznie, tłuczkiem do ziemniaków lub w blenderze. Metoda ta pozwala wydobyć sok z owoców, które są trudne w obróbce, takich jak pigwa. Ta procedura poprawia jakość wina podczas ekstrakcji soku z owoców, które są trudne do przetworzenia. W celu ochrony zacieru przed owadami należy użyć wielokrotnie złożonego kawałka gazy. Pojemnik powinien być dokładnie umyty i wysterylizowany, a owoce zasiarczone. Do produkcji wina można wykorzystać także inne surowce. Należą do nich ryż, żyto i niektóre kwiaty, a także herbata. Napar (kwiatowy, kawowy, herbaciany) lub całe, umyte wodą składniki poddawane są fermentacji.

Dodaj cukier do fermentacji

Aby uzyskać 1% alkoholu, drożdże potrzebują około 17 g cukru na 1 l nastawu. Owoce zawierają naturalne cukry, ale ich ilość nie jest wystarczająca do produkcji wina 10-15%. Następnym krokiem jest dodanie cukru w postaci syropu cukrowego. Wino gronowe jest wyjątkiem, ponieważ fermentuje wyłącznie na moszczu, bez dodatku cukru lub wody. Należy pamiętać, że drożdże winiarskie nie lubią cukru w wysokich stężeniach, więc należy podzielić ilość w przepisie na dwie lub trzy raty i dodawać je w miarę postępu fermentacji. Wlać syrop cukrowy, rozpuścić cukier w gorącej, przefiltrowanej wodzie zgodnie z ilością podaną w przepisie (1 kg cukru na 1 litr wody). Roztwór można doprowadzić do wrzenia, a po kilku minutach usunąć pianę.

Jak nastawić wino?

Składniki do nastawu to: Moszcz, syrop cukrowy i kwasek cytrynowy, jeśli są zawarte w przepisie, należy umieścić w czystym, wysterylizowanym pojemniku fermentacyjnym lub balonie. Należy również pamiętać o dodaniu roztworu odżywczego zawierającego azot i fosfor, który będzie sprzyjał wzrostowi drożdży i przyspieszy fermentację. Zaleca się dodanie 7-8 g pożywki na 25 litrów startera. Ważne jest jednak, aby nie przedawkować. Zbyt wysoka zawartość azotu może utrudnić proces fermentacji. Sprawdź temperaturę, w której dokonywany jest pitching; powinna ona wynosić od 25 do 30 stopni Celsjusza. Powyżej 28-30 stopni Celsjusza drożdże obumrą i fermentacja nie będzie miała miejsca.

Drożdże winiarskie, w przeciwieństwie do drożdży gorzelniczych, muszą być przygotowane z wyprzedzeniem. Aktywne drożdże, które zostały wzbogacone o składniki odżywcze należy dodać bezpośrednio do nastawu. Tradycyjne drożdże wymagają wstępnego namnażania, które odbywa się poprzez przygotowanie matki drożdżowej. Należy wlać 250 ml wody o temperaturze 25 stopni Celsjusza do wysterylizowanej i umytej butelki na dwa do trzech dni przed przetwarzaniem owoców. Wsyp łyżeczkę cukru, szczyptę pożywki i zawartość torebki drożdży. Umieścić butelkę w ciepłym pomieszczeniu z watą. Po zaobserwowaniu oznak fermentacji, takich jak spienienie, bąbelki i rozczyn, można dodać do startera drożdże macierzyste. Po dodaniu pożywki i roztworu drożdży, włóż rurkę fermentacyjną z wodą i zamknij balon. W razie potrzeby użyj stearyny lub taśmy, aby zabezpieczyć korek lub krawędź rurki. Umieść naczynie fermentacyjne w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze 25 stopni Celsjusza. Gotowe!

Zobacz również